Stojąc przed wyborem – dom czy mieszkanie – warto wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Niektóre z nich dla części z Państwa mogą wydać się zupełnie oczywiste. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że to, co jedna osoba gruntownie przemyśli, druga nie uzna za istotne przy podejmowaniu decyzji.  W konsekwencji ten właśnie aspekt, niby oczywisty, może stać się czynnikiem na tyle uciążliwym, że jednak warto było zatrzymać na nim uwagę.

Dojazdy do pracy i do szkoły

Mieszkając w mieście członkowie rodziny mają swobodę w zakresie przemieszczania się pomiędzy różnymi aktywnościami – praca, dom, szkoła, zajęcia dodatkowe, rozrywka, itd. Wybierając  dom poza miastem należy dobrze przemyśleć logistykę codziennego funkcjonowania rodziny. Jeśli zamieszkamy w pięknym cichym zakątku pod lasem, gdzie jedynym środkiem lokomocji jest samochód, wtedy rodzice, oprócz tego, że sami muszą dojechać do pracy, mają też dodatkowy obowiązek związany z przemieszczaniem się dzieci. Pamiętajmy, że poza dojechaniem do szkoły, dzieci mają też znajomych, zainteresowania, chcą wyjść do kina, itd. Cała logistyka jest wtedy na barkach dorosłych członków rodziny. Warto też oszacować koszty dojazdów i wziąć je pod uwagę w budżecie domowym przed podjęciem decyzji o wyprowadzce poza miasto.  

Dbanie o ogród

Dla jednych będzie to jedynie skoszenie trawnika, a dla innych pielęgnacja starannie zaprowadzonego ogrodu. Tak czy inaczej, każdy kto mieszka poza miastem, ma jakieś obowiązki związane z utrzymaniem otoczenia domu w odpowiedniej kondycji. Są osoby, dla których jest to sposób na odreagowanie męczącego tygodnia pracy umysłowej i daje im to odprężenie i satysfakcję. Są też tacy, dla których to uciążliwa konieczność.

Odśnieżanie

Będąc właścicielem domu zimą sami łapiemy za łopatę i odśnieżamy naszą posesję. Możemy to uznać za dobry sposób na kondycję i pobycie na świeżym powietrzu, ale pamiętajmy, że śnieg nie pada tylko wtedy kiedy my mamy ochotę odśnieżać J

Naprawy, konserwacje, dbałość o budynek

W przypadku mieszkania płacimy stały czynsz i w tej kwocie kupujemy sobie święty spokój jeśli chodzi o dbanie o stan techniczny budynku. Posiadanie domu wymaga ciągłej dbałości o utrzymanie go w dobrym stanie. Elewacja, rynny, dach, ogrodzenie, wszystko to wymaga konserwacji.

Wypoczynek

To co dla jednych będzie atrakcją, dla innych więzieniem … i tak jest z odpoczynkiem. Jedni lubią jeździć nad morze i smażyć się na plaży a inni wolą pokonywać górskie ścieżki i wdychać rześkie powietrze nad chłodnym potokiem. I podobnie z mieszkaniem w mieście czy poza nim. Zwolennicy miejskich rozrywek, swobodnego wyjścia na sushi, czy do kina, w tym odnajdą źródło relaksu po trudach tygodnia pracy. Osoby szukające wytchnienia na łonie natury, chcące odpocząć od zgiełku miasta, będą się napawać porannym wyjściem na taras, gdzie przy promieniach wschodzącego słońca wypiją kawę słuchając świergotu ptaków.

Zwierzęta

Dom z ogrodem to możliwość posiadania szczęśliwego psa, który będzie do woli korzystał z biegania po ogrodzie zamiast czekania na to, aż któryś z domowników wyjdzie z Nim na krótki spacer pomiędzy bloki. Dla nas, właścicieli czworonogów, to też duża wygoda. Nie musimy wstawać wcześniej i wychodzić na mróz czy deszcz, aby nasz zwierzak mógł załatwić swoje potrzeby. 

Grillowanie

Chętnie celebrowane przez Polakówgrillowanie potrafi sobie znaleźć miejsce nawet na balkonie w dziesięciopiętrowym wieżowcu J. Dla chcącego nic trudnego. Ale na poważnie. W ogrodzie czy na tarasie w ciepłe letnie popołudnie ze znajomymi to miły sposób na spędzenie wolnego czasu.

Wolność Tomku w swoim domku …

No właśnie … oczywiście nie w każdym mieszkaniu słyszymy co sąsiad robi w łazience albo „bierzemy udział” w imprezach, które regularnie urządza młody człowiek mieszkający za ścianą, ale … coś w tym jest. Własny dom i posesja to odizolowanie od sąsiedztwa i większa doza swobody w korzystaniu z miejsca w którym żyjemy.

Zaopatrzenie

Warto rozejrzeć się po okolicy i sprawdzić jak w naszym przyszłym miejscu zamieszkania wygląda kwestia dostępu do potrzebnych nam towarów. W tym przypadku wszystko zależy od naszych potrzeb. Jednym wystarczy mały sklepik na sąsiedniej ulicy, gdzie kupią wszystkie najpotrzebniejsze artykuły spożywcze i podstawową chemię, a inni nie mogą żyć bez zlokalizowanego w pobliżu sklepu, oferującego odpowiedni wybór tego, co jest potrzebne do przyrządzenia bardziej wyszukanych potraw, które lubią jeść. Pamiętajmy że w małych miejscowościach są najczęściej niewielkie sklepiki, w których trudno czasem znaleźć nawet pieluchy dla dziecka czy większy wybór herbat. 

Etap życia

Powinniśmy mieć na uwadze,  że nasze potrzeby będą się zmieniały z biegiem czasu. Warto o tym pomyśleć zawczasu i nie inwestować w zakup czy budowę domu zbyt dużego, którego utrzymanie jest kosztowne, a wykorzystanie będzie niepełne. Zdarza się, że osoby zmęczone wcześniejszym mieszkaniem w ciasnym miejskim lokum, podchodzą do zmiany warunków bytowych z dużym rozmachem. To czasami bywa kłopotliwe, gdy okazuje się, że wybraliśmy rozwiązanie ponad miarę naszych potrzeb, a co gorsza, możliwości finansowych.

Podsumowanie

Każdy z Państwa najlepiej wie co Mu służy i dokona najlepszego dla siebie wyboru. Mamy nadzieję, że znaleźli Państwo w naszym artykule coś, co pomogło spojrzeć uważniej na elementy istotne dla podjęcia tak ważnej decyzji, jaką jest wybór miejsca do zamieszkania.